The Entrepreneur Forum | Startups | Entrepreneurship | Starting a Business | Motivation | Success

Idea Goldmine

Accelerate wealth. Build a business that pays freedom. Join more than 70,000 entrepreneurs and register for the Fastlane Entrepreneur forum. Remove ads? Join the INSIDERS.

D

Deleted50669

Guest
Awesome post!!

My favorite: The inequality of the number of hot dogs vs. The number of buns in a pack
I've got it!

"Are you sick of more dogs than buns, or more buns than dogs? Do you just want to have some goddamn balance in your life? Introducing the ONE FOR ONE MEAT TO BUN PACK. Our accountants tirelessly count the number of hotdogs and the number of buns so that you never wind up with cold pigs or empty stables."
 

Get Right

Legendary Contributor
EPIC CONTRIBUTOR
Read Millionaire Fastlane
I've Read UNSCRIPTED
Summit Attendee
Speedway Pass
Jul 16, 2013
1,296
5,986
1,296
Sunny Florida
"Are you sick of more dogs than buns, or more buns than dogs? Do you just want to have some goddamn balance in your life? Introducing the ONE FOR ONE MEAT TO BUN PACK. Our accountants tirelessly count the number of hotdogs and the number of buns so that you never wind up with cold pigs or empty stables."

HAHAHAHAHAHA!!! I'm rolling over here.
 

DustinH

Bronze Contributor
Read Millionaire Fastlane
I've Read UNSCRIPTED
Speedway Pass
May 24, 2017
254
409
220
Nashville
Awesome post!!

My favorite: The inequality of the number of hot dogs vs. The number of buns in a pack

It's so true. Same for burgers or bbq sandwiches. Sometimes you just want to get enough buns to make 4 burgers for that night's dinner with your family. Not 12 buns that will sit around your kitchen, take up space, get moldy, and have to be thrown away a week later. Makes you feel like you wasted money and food every time, regardless if they were $0.15 buns and have no real impact on your life. It makes you feel like it's wasted. A 4-pack of buns would be very helpful to the minimalists out there.
 

Brian Fleig

Contributor
Feb 19, 2018
38
44
109
60
New York
I like to make sure I have peanut butter and grape jelly to use on left over burger buns but that CANNOT be applied to hot dog buns. Because it just isn't right. Also, no grape jelly = throw away the burger buns.

It's so true. Same for burgers or bbq sandwiches. Sometimes you just want to get enough buns to make 4 burgers for that night's dinner with your family. Not 12 buns that will sit around your kitchen, take up space, get moldy, and have to be thrown away a week later. Makes you feel like you wasted money and food every time, regardless if they were $0.15 buns and have no real impact on your life. It makes you feel like it's wasted. A 4-pack of buns would be very helpful to the minimalists out there.
 

Sponsored Offers

Introducing MJ's Personal Unscripted Network, Join Now for FREE!
Text... (via @Black_Dragon43 ) A forum user recently said something poignant. "Don't ask a...
  • Sticky
MARKETPLACE NEW: The Best School for Going Fastlane (Now open for summer enrollment)
With 300+ students, the method and/or main sources of traffic don't saturate? Seems web design...
MARKETPLACE Fox Web School "Legend" Group Coaching Program 2021
Hi - I sent out some emails with the updates but I'll PM you now also, thanks. The issue is...
MARKETPLACE Not sure how to start? This free book will teach you how to build a successful web design business
Hi Fox. Starting the book and got through the introduction. Had a conversation with Andy Black...
  • Sticky
MARKETPLACE You Are One Call Away From Living Your Dream Life - LightHouse’s Accountability Program ⚡
Chris is super sharp and is aware of many facets of entrepreneurship and can help get your...

Learn Fastlane Business Skills & Get Profitable Within 30 Days...

Get Started Now

Don't like ads? Remove them while supporting the forum. Subscribe.

New Topics

Fastlane Insiders

View the forum AD FREE.
Private, unindexed content
Detailed process/execution threads
Ideas needing execution, more!

Join Fastlane Insiders.

Top Bottom