The Entrepreneur Forum | Startups | Entrepreneurship | Starting a Business | Motivation | Success

What does it take to start a protein bar company? (co-packer, FDA, etc?)

Accelerate wealth. Build a business that pays freedom. Join more than 70,000 entrepreneurs and register for the Fastlane Entrepreneur forum. Remove ads? Join the INSIDERS.

TurboBox

New Contributor
Jun 19, 2020
21
15
15
Sydney
What are the ways you can go about starting a protein bar company and the associated costs?

I'm assuming 2 ways are:

- Finding a co-packer
- Making it yourself by renting a commercial kitchen?

But what about FDA approval etc?

And how much does a co-packer actually cost? E.g., formulation of recipe, packaging, MOQ for first batch etc...

Would love to hear your experience with this.
 
Don't like ads? Remove them while supporting the forum: Subscribe to Fastlane Insiders.

SEOguy

Marketing Wizard
FASTLANE INSIDER
Read Fastlane!
Read Unscripted!
Summit Attendee
Speedway Pass
Dec 22, 2014
1,592
2,178
579
Los Angeles
From previous experience you're looking at $1.50-2 a bar with a co-packer. You would just need to specify the ingredients/dosage per serving and they can give you an accurate quote - typically they have large minimum quantities of say 1000 or more, sometimes less.

You might want to study the journey of Quest and how they would rent out empty space from other larger food companies and what other strategies they used in the beginning.
 
D

Deleted85763

Guest
What are the ways you can go about starting a protein bar company and the associated costs?

I'm assuming 2 ways are:

- Finding a co-packer
- Making it yourself by renting a commercial kitchen?

But what about FDA approval etc?

And how much does a co-packer actually cost? E.g., formulation of recipe, packaging, MOQ for first batch etc...

Would love to hear your experience with this.
I think the major issue will be making a profit. There's so much competition these days. I just saw all kinds of them at my local supermarket. It was bewildering. But don't let that keep you from going foreword with enthusiasm. Make a great tasting product that is genuinely nutritious and affordable and I'll buy it.
 

Sponsored Offers

  • Sticky
MARKETPLACE  NEW: The Best School for Going Fastlane (50% Off Deal Now On)
Hey, @Fox! Kudos on your course and all the free content that you have released on your YouTube...
  • Sticky
MARKETPLACE  You Are One Call Away From Living Your Dream Life - LightHouse’s Accountability Program ⚡
What I got was completely unexpected; @LightHouse generously talked with me for 2 straight hours...
  • Sticky
MARKETPLACE  Freelance University: Solve Every Freelance Problem (Especially on Upwork)
FU. 4 DAYS. 50% OFF BLACK FRIDAY SALE! If you're an Upwork freelancer, you'd be a fool not to...
  • Sticky
MARKETPLACE  For Sale: Food Brand with 4 Years of Happy Customers in a Fast-Growing Niche
So to get certified, it cost a fortune? How much exactly? That sucks that these "health...
MARKETPLACE  Fox Web School "Legend" Group Coaching Program 2021
Fox's Web School helps you learn a specialized skill which you can use to get to Fastlane. It's...
MARKETPLACE  Not sure how to start? This free book will teach you how to build a successful web design business
Hi Fox. Starting the book and got through the introduction. Had a conversation with Andy Black...


Don't like ads? Remove them while supporting the forum. Subscribe.

Fastlane Insiders

View the forum AD FREE.
Private, unindexed content
Detailed process/execution threads
Ideas needing execution, more!

Join Fastlane Insiders.

Top Bottom